logo

Увійти

Урочисте відкриття виставки «Повстання 1863 р. за свободу: три народи, одна історія, спільна пам’ять» відбудеться 30 жовтня 2015 р. о 15.00. у Львівському історичному музею за адресою: м. Львів, площа Ринок, 6.

У заході візьмуть участь член Сейму Литовської Республіки пан Арвідас Анушаускас та Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні пан Марюс Януконіс.

Повстання 1863-1864 рр. – подія, що мала видатне значення для національного відродження на теренах колишньої Республіки Обох Народів. Про це свідчить спільний герб, під яким точилася боротьба: Польщу представляв Білий Орел, Литву – Погоня, Україну – Архангел Михаїл. Виразним було й гасло повстанців: «За нашу і вашу свободу». Сьогодні з певних історичних обставин прийнята трактовка подій як Польського Повстання.

В Литві подвиг героїв був увіковічений у міжвоєнний період. Визначний об’єкт збереження історичної пам’яті – Гірка Повстанців у м. Шяуляй, де на місці екзекуцій встановлений монумент, присвячений Січневому Повстанню в Литві.

Галичини повстанська боротьба не торкнулася, але у м. Львові (тоді – Австро-Угорщина) знайшли притулок вигнанці. Про роль міста в долі повстанців нагадують численні історичні пам’ятки. На горці Січневих повстанців на Личаківському кладовищі разом поховані поляки, українці, литовці. На вході встановлений пам’ятник хорунжому Вітебської землі литовцю Сімонасу Візунасу Шідлайускасу (Шимон Візунас Шидловський).

Тому мета виставки – за допомогою музейних артефактів змінити оцінку наслідків Січневого Повстання 1863 р., актуалізувати значимість спільної боротьби польського, литовського та українського народів за визволення з Російської Імперії та незалежність наших держав.

Виставка складається з двох експозицій:

  • мобільна виставка музею «Аушрос» (м. Шяуляй, Литва) «Повстання 1863 р.: обличчя, імена, історії», яка була створена до 150 річниці повстання;
  • оригінальні предмети та інші цінності на тему Січневого Повстання 1863-1864 рр. з фондів Львівського Історичного Музею.

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі в даній статті.

Kijevo krepšinio klubas „Budivelnyk“ ir Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje maloniai kviečia į filmo „Arvydas Sabo...

Київський литовський ансамбль "Sesulės" запрошує долучитися до свята! Ансамбль "Sesulės" бере участь у великому гала-...

Реєструйтеся онлайн! 5 už Lietuvą! Tokiu žaismingu ir smagiu pavadinimu lietuvių jaunimo sąjunga Suomijoje „Silta“ ...